- POWER OF NATURE
- office@elqsa.pl
- +48 513 291 160
Tworzymy jedną z większych grup wykonawczych specjalizujących się w budowie farm fotowoltaicznych w Polsce, w systemie EPC (Engineering, Procurement, Construction) dla najbardziej wymagających inwestorów na świecie. Nasze zaangażowanie obejmuje pełen zakres działań, w tym:
Zatrudniamy doświadczonych kierowników budowy, inspektorów nadzoru oraz menedżerów projektów, co gwarantuje profesjonalne zarządzanie i realizację inwestycji. Współpracując z partnerami biznesowymi, jesteśmy w stanie zapewnić 450 wykwalifikowanych pracowników do realizacji najbardziej wymagających projektów.
Nasze zasoby kadrowe i techniczne umożliwiają oddanie do użytku blisko 300 MW nowych mocy rocznie w Polsce. Dysponujemy również nowoczesnym sprzętem i specjalistycznymi urządzeniami niezbędnymi do realizacji kompleksowych inwestycji.
Współpracujemy z renomowanymi biurami projektowymi, które przygotowują dla nas projekty budowlane i wykonawcze.
Jesteśmy w trakcie uruchamiania nowych zespołów wykonawczych, aby od roku 2025 rozpocząć realizację farm PV poza granicami Polski.
Naszym priorytetem jest najwyższa jakość na każdym etapie realizacji projektu.
Realizujemy projekty kompleksowej budowy i obsługi elektrowni fotowoltaicznych o różnej skali i poziomie trudności. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie odpowiadając tym samym na potrzeby naszych klientów i Inwestorów. Wykonujemy projekty budowlane zamienne, załatwiamy formalności, dobieramy najlepsze komponenty, budujemy i uruchamiamy całą instalację. Po zakończeniu budowy i uruchomieniu zapewniamy również serwis polegający na obsłudze i utrzymaniu obiektu.
Lokalizacja musi umożliwić posadowienie instalacji PV i jej podłączenie przez energetykę. Bardzo ważne jest uzyskanie informacji czy w gminie jest opracowane Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego lub obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który umożliwia posadowienie instalacji PV.
Projekt koncepcyjny jest elementem wniosku jaki należy złożyć do miejscowego zakładu energetycznego, aby uzyskać warunki przyłączenia farmy słonecznej do sieci. Ustalamy w nim parametry elektrowni oraz dołączamy niezbędne załączniki, pozwalające zweryfikować parametry zastosowanych systemów konstrukcji PV i poszczególnych urządzeń (np. paneli fotowoltaicznych i inwerterów).
Uzyskanie warunków przyłączenia jest kluczowym elementem inwestycji. Wniosek o wydanie warunków przyłączenia wymaga także przedstawienia tytułu prawnego do gruntu (własność, dzierżawa), warunków zabudowy lub Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (w przypadku mikroinstalacji często wystarczy zgoda gminy na posadowienie instalacji oraz brak sprzeciwu starostwa), mapy poglądowej.
Dysponując tytułem prawnym do gruntu wraz z warunkami przyłączenia, należy uzyskać koncesję na wytwarzanie energii ze źródła odnawialnego. Udziela jej Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w oparciu o specjalnie złożony wniosek z załącznikami. W następnej kolejności oczekujemy na promesę, stanowiącą przyrzeczenie wydania koncesji.
Główne etapy procesu to zabijanie i montaż konstrukcji, montaż paneli słonecznych, montaż inwerterów, montaż i podłączenie stacji transformatorowej, wykonanie przyłącza SN. Niezmiernie ważną rolę odgrywa logistyka dostaw materiałowych i prac.
Uzyskanie koncesji od prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, rejestracja na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), aby obracać zielonymi certyfikatami i uruchomienie oraz odbiór elektrowni słonecznej przez energetykę to ostatnie elementy inwestycji.
Budowa elektrowni fotowoltaicznej wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów formalno-prawnych i uzyskaniem wielu zgód urzędowych. Inwestor musi być przygotowany na żmudny proces dokumentacyjny stwarzający duże problemy i wymagający znajomości przepisów z zakresu postępowania administracyjnego.
Dewelopment i budowa elektrowni fotowoltaicznej dzieli się na kilka etapów i obejmuje średnio okres od 12 do ok. 24 miesięcy (same prace budowlano montażowe trwają około 2 miesięcy). Dla elektrowni o mocy 1 MW w naszym klimacie wymagany jest teren o powierzchni ok. 1,2 ha (wielkość terenu może ulec zmianie w zależności od zastosowanej technologii). Bardzo ważne jest, aby teren nie był objęty programem Natura 2000.”